Dovolená v
Japonsku

Japonsko dovolená

Přemýšlíte o dovolené v Japonsku? O dovolené v zemi vycházejícího slunce? Pokud jste na vážkách, snad vám pomohou naše stránky, které se dovolené v Japonsku věnují. Naleznete zde důležité turistické informace a především popisy oblíbených míst v Japonsku. navštivte web Japonet.cz a objevte řadu zajímavostí o Japonsku.

www.JaponskoDovolena.cz
Turistické informace o Japonsku.
Tipy na dovolenou.

Zajímavá místa v Japonsku

Svatyně a chrámy v Nikku

Nikko je malé město ležící na území prefektury Tochigi, severně od Tokia. Je jednak pomyslnou bránou do stejnojmenného národního parku, svůj věhlas si ale vydobylo spíše jako místo, kde najdete jedny z nejpůsobivějších chrámů v celém Japonsku. Nejstarší z nich stojí více než tisíciletí, a za zřejmě nejznámější zdejší stavbu zde potom můžeme považovat mauzoleum Tokugawy Eyasu, šóguna stojícího za rychlým pokrokem Japonska sedmnáctého století. Ten zemřel roku roku 1617, a na smrtelné posteli vyslovil přání, aby byl pochován právě zde. O dvacet let později jeho vnuk proto pro tento účel vyhrazuje nejhonosnější chrám široko daleko, a nechává jej přestavět právě na dědovo mauzoleum. Chrám Toshogu byl od základů přestavěn, a v následujících letech ze vznikl umělecky zcela ojedinělý komplex – na jeho výzdobě se podílelo asi 15 000(!) umělců ze všech koutů země, což zřejmě mluví za vše.

Historické vesničky Shirakawa a Gokayama

V údolí řeky Shogawa leží dvojice vesnic, které jsou od roku 1995 součástí Seznamu světového dědictví UNESCO. Dostali se na něj díky svým unikátním farmářským domkům, z nichž jsou některé staré více než dvě stě padesát let.

Do historie přitom vstoupily pod jménem Gasho-zukuri, což volně přeloženo značí „postavené ve tvaru rukou sepnutých k modlitbě“, kteréžto označení odkazuje k podobě jejich doškových střech, které svým tvarem dávají vzpomenout právě sepnuté ruce buddhistických mnichů. Jde o výsledek konstrukčních postupů a architektonického cítění, které v této oblasti vznikalo v průběhu stovek let.

Jejich konečná podoba zde ale není pouze výsledkem určité zručnosti a estetických názorů, ale spíše místem, na kterém leží: celá oblast totiž v zimních měsících odedávna úpěla pod obrovským množstvím sněhu, což si vynutilo určité způsoby konstrukce střech, které byly s to udržet dlouhé nápory tučných sněhových vrstev. Zajímavé je zde také to, že prostor pod střechou, zhotovený výhradně bez použití hřebíků, byl v minulosti využíván jako útočiště bource morušového – larvy motýla, která světu dala hedvábí.

Iwami Ginzan

Iwami Ginzan je jméno posledního japonského přírůstku do seznamu dědictví UNESCO. Jde o komplex historického dolu na stříbro, který lze navštívit v horách nedaleko města Oda, které najdeme v prefektuře Shimane. V minulosti Iwami Ginzan představovalo nejdůležitější naleziště stříbra v celém Japonsku, kde se tento kov těžil od počátku šestnáctého století po více než čtyři sta let.

Pokud sem dnes přijedete, budete mít během své návštěvy na výběr ze tří částí celého areálu. Vlastní Stříbrný důl skrývá rozsáhlé podzemní štoly, stejně jako zříceniny přilehlých staveb, jakož i několik chrámů a svatyní.

Městečko Omori je potom místem, kde stojí několik muzeí, historických domů, v nichž v minulosti žila zdejší honorace, a opět nezbytné svatyně a chrámy.

Poslední součástí Iwami Ginzan je město Yunotsu, k němuž přiléhá několik přístavů. Ty jsou s vlastními doly spojené sítí stezek pro pěší, po nichž se lze dostat také k hradním zříceninám. Dodejme jenom, že celá oblast k vysoko ceněným místům v Japonsku nepatří dlouho – právě vedoucí k obnově lokality byly zahájeny pouze asi před padesáti lety.

Národní park Shiretoko

Poloostrov Shiretoko, ležící ve východní části ostrova Hokkaidó je také místem, kde se rozkládá stejnojmenný národní park, který je mnohými přírodovědci považován za jeden nejkrásnějších a lidskou rukou nejméně dotčených národních parků v Japonsku.

Svůj podíl na tom nepochybně má také skutečnost, že do severní části poloostrova nevedou žádné cesty, a samotný jeho nejsevernější cíp lze spatřit pouze bud´z lodi, anebo na závěr náročného několikadenního pěšího putování.

Ve zdejší divočině žije mnoho vzácných druhů, mezi kterými má silné zastoupení například medvěd hnědý. V zimních měsících lze kromě toho zde, při březích Ochotského moře, vidět zamrzlé moře v jedné z nejjižnějších poloh severní polokoule.

>>> ZLEVNĚNÉ ZÁJEZDY DO JAPONSKA