Dovolená v
Japonsku

Japonsko dovolená

Přemýšlíte o dovolené v Japonsku? O dovolené v zemi vycházejícího slunce? Pokud jste na vážkách, snad vám pomohou naše stránky, které se dovolené v Japonsku věnují. Naleznete zde důležité turistické informace a především popisy oblíbených míst v Japonsku. navštivte web Japonet.cz a objevte řadu zajímavostí o Japonsku.

www.JaponskoDovolena.cz
Turistické informace o Japonsku.
Tipy na dovolenou.

Praktické informace před cestou

Podobně jako v případě kterékoliv jiné země i před návštěvou Japonska platí, že hlavní pozornost musíme věnovat požadovaným formalitám před odjezdem. V první řadě tedy platnosti našeho pasu, a případně také vízu.

Co se týče vašeho cestovního pasu, bezpodmínečně musí platit přinejmenším dva měsíce po plánovaném příjezdu zpět do Čech! Stejně tak je dobré, aby byl pas pokud možno v co nejlepším stavu.

Pokud jde o vízovou povinnost, chystáte-li si do země vycházejícího slunce pouze coby turista na dobu kratší než devadesát dní, vízum nepotřebujete. Pouze byste s sebou měli mít lístek s adresami nebo alespoň jednou, kde hodláte přebývat. Bezprostředně po příjezdu do Japonska potom obdržíte do vašeho pasu povolení k pobytu,čímž budou vaše administrativní povinnosti splněny.

Návštěvníci Japonska, kteří zde hodlají strávit více než zmíněné tři měsíce, stejně jako každý, kdo se zde chystá pracovat, potom musí být vybaveni vízem, které lze vystavit na pražském japonském velvyslanectví.

Kromě zmíněné kontaktní adresy nicméně lze doporučit, abyste u sebe měli dostatečný finanční obnos v některé z hlavních světových měn, protože nelze vyloučit, že některý z celníků po vás bude chtít, abyste se jimi prokázali. Zde jenom dodejme, že budete-li u sebe mít české koruny, příliš toho s nimi v Japonsku nezmůžete: nejenže za ně nic nekoupíte, ale s největší pravděpodobností je nepůjde vyměnit v bance, natož v některé ze směnáren.

Dříve, než se budeme věnovat některým „technickým“ a kulturním odlišnostem, bychom rádi připomněli, že každý návštěvník země by si měl dát pozor nejenom na podmínky svého příjezdu, ale i na to, s čím bude z Japonska odjíždět.

Cestovatele, jež se rádi rozšoupnou omamnými látkami zřejmě nepřekvapí, že vývoz narkotik je z Japonska zakázán, podobně jako zbraně nebo střelivo. Překvapivější je spíše fakt, že stejně tak ze země není možné vyvážet pornografické materiály, což se při vysoké oblibě, jíž se zde všeobecně těší, může nejednomu turistovi, pamatujícímu na dárky bližním, vymstít. Připomeňme ještě, že stejně je zapovězeno vyvážet z Japonska starožitnosti, a samozřejmě předměty, které by mohly být považovány za kulturní památky. Typickým případem je zde poctivý samurajský meč.

Spletité zákruty rigidní japonské morálky nás zde nejspíše zajímat příliš nemusí. Zastavme se ale spíše u jednoduchých pravidel chování na veřejnosti, jejichž neznalost může pro dobře naladěného a bodře kamarádského Evropana znamenat určité nepříjemnosti, a v každém případě slušnou ostudu.

Chcete strávit dovolenou či zájezd jinde? Pak zkuste Itálie (Bibione, Rimini) nebo exotiku jménem Seychely.

V první řadě nutno uznat, že Japonci obecně patří mezi velice slušně vychované a zdvořilé národy, od čehož se odvíjí i způsob, kterým se mezi lidmi chovají. Mezi zapovězené modely chování tak v Japonsku obecně platí nejrůznější podoby povykování, jízlivého, byt´ možná dobře míněného popichování kolemjdoucích, jakož i hlučné projevy veselí nebo smutku.

Dostanete-li se proto v Japonsku do situace, kdy budete mít pocit, že místní zbytečně drží zpátky, nesnažte se je vtáhnout do vaší hry slovanského kumpánství, i když se vám zdá, že se akorát stydí, protože se ještě příliš neznáte. Nikoliv. Podobně jako může být nepříjemný připitý spolucestující v pražské MHD, i v Japonsku je přehnaně familiérní cizinec na obtíž.

S tím částečně souvisí i způsob, kterým je zvykem se v Japonsku seznamovat a děkovat. Na rozdíl od pevného ale netlačícího stisku ruky se zde dosud neznámí lidé vzájemně uklánějí a sepínají přitom ruce. Podobný úklon se potom uplatňuje i při děkování, ke kterému se Japonci uchylují při sebemenší příležitosti, a obecně také jako výraz úcty a uznání. Nechcete-li proto v Japonsku působit jako nevděčný křupan, nemějte strach za projevenou pomoc nebo služby poděkovat. Nikdo vás nebude podezřívat ze servility, ale naopak bude potěšen.

Na závěr jenom dodejme, že pokud někteří klackové v českých městech s oblibou odhazují obaly od jídla a krabičky od cigaret na zem, v Japonsku jde o jeden z nejúčinnějších způsobů, jak se v očích místních stát čirým hulvátem.

>>> ZLEVNĚNÉ ZÁJEZDY DO JAPONSKA