Dovolená v
Japonsku

Japonsko dovolená

Přemýšlíte o dovolené v Japonsku? O dovolené v zemi vycházejícího slunce? Pokud jste na vážkách, snad vám pomohou naše stránky, které se dovolené v Japonsku věnují. Naleznete zde důležité turistické informace a především popisy oblíbených míst v Japonsku. navštivte web Japonet.cz a objevte řadu zajímavostí o Japonsku.

www.JaponskoDovolena.cz
Turistické informace o Japonsku.
Tipy na dovolenou.

Muzeum Meiji-mura

Muzeum Meiji-mura je jedním z pověstných japonských muzeí pod širým nebem. Může se pochlubit zejména naprosto unikátní kolekcí japonské architektury z období Meiji (1868 – 1912), během nějž země začínala procházet výraznými změnami. Tehdy se Japonsko začalo výrazněji otevírat západnímu světu, což se velice silně projevilo právě v dobové architektuře Šlo o období, kdy zdejší tvůrci plodně zužitkovali klasický odkaz tradičního japonského stavitelství ve své snaze o navázání na trendy, jež v tehdejším západním světě udávaly tón. Výsledek byl z dnešního pohledu ohromující: inspirace tradiční estetikou jakož i stavebními postupy vedla ke vzniku stovek budov, jež ve světě dodnes nemají obdoby.

Muzeum Meiji-mura se rozkládá na ploše o rozloze jednoho kilometru čtverečního v Inuyamě, což je město ležící v prefektuře Aichi nedaleko Nagoyi. Celý komplex tohoto tematického parku stojí v blízkosti břehů jezera Iruka.

Celé muzeum bylo slavnostně otevřeno 18. března 1965, a tvoří jej více než šedesát dobových staveb, jež sem byly přesunuty z různých částí Japonska, a důkladně zrekonstruovány. Jeho význam přitom tkví zejména v tom, že mnoho tehdejších budov bylo nenávratně poškozeno a zničeno během ničivých zemětřesní, jež Japonsko v minulosti postihly, případně nepřečkaly hrůzy druhé světové války, a to i včetně těch, jež byly jak umělecky tak historicky považovány za největší klenoty japonské kultury.

Jak však napoví už samotná návštěva, leccos se naštěstí podařilo zachránit. V Meiji-Mura tak máte například příležitost zblízka si prohlédnout legendární stavbu hlavního vstupu a foyer hotelu tokijského hotelu Imperial, jež zde stál v letech 1923 až 1967, a který navrhl jeden z nejslavnějších světových architektů – Frank Lloyd Wright. Hlavní část hotelu však bohužel podlehla demolici, když tehdejší kapacity hotelu přestaly vyhovovat jeho věhlasu. Zmíněné dochované součásti hotelu Imperial dnes trůní uprostřed rozsáhlé zalesněné části parku v těsném sousedství okrajů jezera Iruka.

Podobně proslulým „exponátem“, jejž je dnes součástí Muzea Meiji-mura, je také gotická stavba Katedrály Sv. Františka Xavera, která původně také stála v Tokiu, kde k jejímu slavnostnímu otevření došlo roku 1890(!). dodejme jenom, že ve své době katedrála sloužila bohoslužbám tokijských katolíků.

Mezi těmi nejmladšími milovníky japonské architektury patří k nejoblíbenějším součástem Meiji-mura také dodnes sloužící historická vlaková souprava táhnutá parní lokomotivou, kterou se zde můžete svézt. Což nakonec také může být potřeba – i nepříliš důkladná prohlídka Meiji-mura vám totiž nepochybně zaplní minimálně půl dne. Mimo zmíněného hotelu Imperial a Katedrály sv. Františka Xavera si zde můžete prohlédnout i o něco méně pompézní stavby například městské věznice nebo lázní, stejně jako třeba holičství nebo pošty.

Chcete strávit dovolenou či zájezd jinde? Pak zkuste Itálie (Bibione, Rimini) nebo exotiku jménem Seychely.

Zmiňme se ještě v závěru o tom, jak samotné muzeum vzniklo. Za jeho duchovního otce je považován architekt Taniguchi Yoshiro, který se později stal generálním ředitelem Nagoyjských železnic. Když projížděl vlakem částí Tokya, v níž právě docházelo k demolici Rokumeikanu, nejslavnějšího symbolu období Meiji, honosného místa nevázaných večírků a plesů tokijské smetánky, odkud se do celého města šířily „západní manýry“, pocítil stesk nad barbarstvím jeho doby, která architekturu tohoto období právě kvůli jejímu spojení se západním světem nehodnotila příliš vysoko, a proto její zástupci kvapem mizely z povrchu Japonska.

Oslovil proto svého spolužáka z univerzity, zda by se s ním nechtěl pokusit některé ze staveb této periody zachránit. Oba dobře věděli, že až japonská veřejnost zjistí, o jak významnou podobu kulturního dědictví jde, může už být pozdě. V létě roku 1962 proto zakládají nadaci, jejíž chod zpočátku financuje právě pouze železnice. O šest let později dochází k otevření Muzea Meiji-mura, zatím pouze s patnácti zrenovovanými budovami. Dodejme jenom, že Muzeum Meiji-mura železnice spravují dodnes, ačkoliv to pro ně znamená značné finanční problémy.

>>> ZLEVNĚNÉ ZÁJEZDY DO JAPONSKA