Dovolená v
Japonsku

Japonsko dovolená

Přemýšlíte o dovolené v Japonsku? O dovolené v zemi vycházejícího slunce? Pokud jste na vážkách, snad vám pomohou naše stránky, které se dovolené v Japonsku věnují. Naleznete zde důležité turistické informace a především popisy oblíbených míst v Japonsku. navštivte web Japonet.cz a objevte řadu zajímavostí o Japonsku.

www.JaponskoDovolena.cz
Turistické informace o Japonsku.
Tipy na dovolenou.

Ikebana

Co je to ikebana

Ikebena představuje proslulé japonské umění aranžování květin. Můžete se vedle slova ikebana setkat i s pojmem kadó, což v překladu znamená “cesta rostlin“. Slovo ikebana pochází ze dvou japonských slov ike (ikeru - uchovat při životě) a hana (květiny). Název tedy znamená růst oživených květů.

V ikebaně nejde jen o dekorativní aranžování květin, na které jsme zvyklé u nás v západních zemích. Ikebana jde dál. Snaží se o vytvoření harmonie konstrukce, rytmu a barvy. Jde především o zdůraznění lineárních aspektů aranžování. Celá struktura ikebany se zaměřuje na tři body, které mají symbolizovat lidstvo, nebe a zemi.

Podrobněji o ikebaně

Kořeny původní ikebany nacházíme v Číně. Dříve se ikebana orientovala na výzdobu chrámových oltářů. Mniši květiny upravovali, ale také se snažili o prodloužení jejich životnosti. V počátcích se ikebanou zabývali jen muži, a to především buddhističtí mniši.

První škola zaměřující se na tvorbu ikebany byla založena v roce 1545 a nazývala se IKENOBO („kněz u jezera“). Tato škola na konci 16. století formulovala základní zákonitosti ikebany.

V 17. století se začal rozvíjet typ Nageire, který je založen na jednoduchosti v aranžování květin. O století později se dostává umění ikebany na vrchol a 19. a 20. století je ve znamení modernizace stylů. Objevuje se typ Moribana, který spočívá v aranžování květin do plochých nádob. Po roce 1945 proniká do japonské ikebany západní styl aranžování květin, což má za následek vznik volného stylu Jiuka, který plně závisí na kreativitě autora.

Základní aranžmá ikebany

Moribana

Moribana představuj styl ikebany, který je podstatně jednoduší než ostatní styly. Jde o úpravu květin do mělkých nádob. Při aranžování těchto květin se nedává kenzan do středu nádob. Je-li nádoba čtvercová či obdélníková, dává se do rohu, je-li oválná, umisťuje se k okraji. Kenzan při konečné úpravě nemá být viděn. Je zakryt listy, květy, kameny či pískem.

Nageire

Tento styl se rozvíjí od 2. poloviny 16. století. Jde o aranžmá z výhonů ve vysoké váze, které jsou upevněné pomocí větviček. Do této kostry se prostrkávají květy a výhony. Nádoby mají nejčastěji tvar cylindru či válce.

Seika

Toto aranžmá spočívá v úpravě květin do formální asymetrické kompozice tvaru trojúhelníku. Jde o jednostranné aranžmá a dle tradice může být pouze jedna tato ikebana v místnosti. Seika souvisí s čajovým obřadem.

Jiyuka

Jiyuka je volným stylem ve tvoření ikebany. Jde o abstraktní aranžmá, jehož účelem je provokovat diváka kombinací různých nesourodých materiálů.

Máme i další dělení ikebany. Uveďme si například ukibanu (aranžování v míse s vodou), shikibanu (květy, které leží na tácku), kakebanu (květiny aranžované do závěsných nádob), oshibanu (sušené květiny), keishiki (ikebana luční květů)...

>>> ZLEVNĚNÉ ZÁJEZDY DO JAPONSKA