Dovolená v
Japonsku

Japonsko dovolená

Přemýšlíte o dovolené v Japonsku? O dovolené v zemi vycházejícího slunce? Pokud jste na vážkách, snad vám pomohou naše stránky, které se dovolené v Japonsku věnují. Naleznete zde důležité turistické informace a především popisy oblíbených míst v Japonsku. navštivte web Japonet.cz a objevte řadu zajímavostí o Japonsku.

www.JaponskoDovolena.cz
Turistické informace o Japonsku.
Tipy na dovolenou.

Hirošima

Přestože se japonská Hirošima zapsala do světových dějin především nechvalně proslulým 6. srpnem 1945, kdy na ni jako na první město na světě dopadla americká atomová puma, nepočítejte s tím, že vás zde bude čekat depresivní místo plné zádumčivých obyvatel. Dnešní Hirošima je totiž rušným a prosperujícím velkoměstem s silným kosmopolitním nádechem. Což však samozřejmě neznamená, že by zde smutná historie města měla být zapomenuta. Připomíná ji zejména známý Peace Memorial Park, kam každoročně míří deseti tisíce návštěvníků z celého světa.

Dnešní Hirošima je více než milionové hlavní město stejnojmenné prefektury, a stejně tak i největší město regionu Čúgoku, rozprostírajícího se na západě největšího ostrova Japonska – Honšú. Hirošima leží na pobřeží Vnitřního moře, spojujícího ostrovy Honšú, Kjúšú a Šikoku, v místě, kde se kříží několik větších řek.

Už tato jeho poloha naznačuje, že to někdy v Hirošimě s počasím může být všelijaké. Jakkoliv přízemně to zde může působit, silně proto doporučujeme důkladně rozmyslet dobu, kdy se Hirošimu chystáte navštívit.

Obecně přitom můžeme říci, že měsíce Duben a Květen se zpravidla vyznačují dobrým počasím, zatímco červenec a srpen překvapivě představují nejhorší možné období, kdy se sem vypravit. Mohou za to pravidelná období několikadenních hustých lijáků, jež střídá skutečně nesnesitelné dusno, v takových chvílích je pobyt v hotelovém pokoji bez klimatizace opravdovým utrpením, které se dokonce dostalo na příslušné stránky zahraničních turistických průvodců.

Chcete strávit dovolenou či zájezd jinde? Pak zkuste Řecko nebo exotiku jménem Kuba.

Chystáte-li se v Hirošimě strávit nějaký čas, po stránce počasí je zřejmě tou vůbec nejideálnější podzim, přesněji říjen nebo listopad. Tehdy tolik neprší, a ani teploty nejsou nepříjemné. Pokud tedy máme shrnout – trávit letní dovolenou v Hirošimě nedoporučujeme, což ale zároveň znamená také to, že jde o místo, kam se lze s úspěchem vypravit po většinu roku.

Jedním z turisty nejnavštěvovanějších míst ve městě je v každém případě Památník míru, známý také jako Genbaku Dome, který také patří mezi nejfotografovanější místa Hirošimy. Jde o pozůstatek budovy, jež nakonec po dvou jeho změnách nesla nepříliš zvukomalebné jméno Hirošimský prefekturální palác pro pro podporu průmyslu. Právě palác byl nejbližší budovou, která po výbuchu atomové bomby Little boy zůstala (byt´ částečně) stát. Město Hirošima se nakonec, jako připomínku této tragédie, jíž zažilo na sklonku druhé světové války, rozhodlo prefekturální palác ponechat v podobě, v níž se nacházel bezprostředně po výbuchu, a ve které také zůstal. Dodejme jenom, že Hirošimský prefekturální palác navrhl a postavil český architekt – Jan Letzel, který se také v roce 1915 těšil z jejího dokončení. Mimořádnou péči, která je hirošimskému Památníku míru věnována roku 1996 slavnostně stvrzuje UNESCO, které jej zanáší na svůj Seznam světového dědictví.

Památník míru je zřejmě nejslavnější součástí Peace Memorial parku. Ten leží v živé obchodní čtvrti Nakajima, která byla spolu se shozením atomové pumy v podstatě vymazána z povrchu země. Právě proto na tomto místě dnes najdeme přes padesát památníků, soch a objektů, které připomínají minulé události a zároveň varují před jejich návratech na jiných místech Země. Peace Memorial Park je volně přístupný bez jakýchkoliv poplatků (s výjimkou zdejšího muzea), a co je důležitější – můžete se sem vypravit i v noci, což samozřejmě slibuje velice silný zážitek.

Hirošima z pochopitelných důvodů není městem, jehož současné kouzlo by bylo dané množstvím historických památek, jak jsme zvyklí z jiných měst. Na jejich místo zde nastupují stavby, jimž se z nějakého důvodu podařilo přečkat explozi, a které dnes tak i přes svou relativní „obyčejnost“ představují velice silná místa.

Typickým příkladem je zde zejména budova Japonské banky postavená v polovině třicátých let, která je zřejmě nejslavnější stavbou ve městě z doby před útokem. Přestože stojí pouhých asi 380 metrů od epicentra jaderného výbuchu, který přečkala bez úhony, a to včetně interiérů. Všech dvaačtyřicet zaměstnanců banky a jejich klientů, kteří v tu dobu byli uvnitř, však zahynulo. Za povšimnutí stojí i fakt, že již dva dny po explozi tato pobočka znovu otevřela, a fungovala pak až do počátku devadesátých let.

>>> ZLEVNĚNÉ ZÁJEZDY DO JAPONSKA