Dovolená v
Japonsku

Japonsko dovolená

Přemýšlíte o dovolené v Japonsku? O dovolené v zemi vycházejícího slunce? Pokud jste na vážkách, snad vám pomohou naše stránky, které se dovolené v Japonsku věnují. Naleznete zde důležité turistické informace a především popisy oblíbených míst v Japonsku. navštivte web Japonet.cz a objevte řadu zajímavostí o Japonsku.

www.JaponskoDovolena.cz
Turistické informace o Japonsku.
Tipy na dovolenou.

Japonské festivaly

Zatímco v Čechách si, při vší úctě například k těm divadelním nebo literárním, festivaly nejčastěji spojujeme s hlasitou hudbou, dlouhým ponocováním a kelímkovým pivem, v Japonsku je situace o něco složitější. Velice rozšířenou tradiční součástí zdejšího kulturního života jsou totiž festivaly poněkud jiného rázu. Jejich součástí nejsou prázdninové cesty mládeže ve skupinkách načerno vlakem, ani romantické vzpomínání vzpomínání čtyřicátníků v džínových bundách. To, co se po celém světě označuje jako japonské festivaly je naopak série každoročních oslav významných událostí, příchodu nových ročních období, nebo třeba jen připomenutí starých obyčejů. Namísto zvalchované spařené trávy a v ní stojících stanových městeček zde máme co dělat zpravidla s živým průvodem, jehož se za doprovodu hudby účastní skutečně mnoho lidí. Věřte nám, že opravdu je z čeho vybírat – téměř každá svatyně v Japonsku má totiž svůj vlastní festival.

Právě lidnatá procesí představují jednu z páteří kultury japonských festivalů. Jde totiž o jedinou příležitost v roce, kdy se božstva z místních svatyň zhmotní právě během pestrobarevného průvodu městem v podobě fascinujících alegorických postav. Na mnoha japonských festivalech tak můžeme pozorovat nezřídka vpravdě fantasticky ozdobené vozy, na nichž sedícím účastníkům festivalu dělá společnost z nich hrající živá hudba, jíž mají na svědomí nejčastěji hráči na bubny a nejrůznější flétny.

Chcete strávit dovolenou či zájezd jinde? Pak zkuste Chorvatsko (Dalmacie, Istrie) nebo exotiku jménem Kanárské ostrovy.

Zároveň ale nutně nejde ale o pravidlo – stejně jako narazíte na průvody, jež si co do hlasitosti a intenzity hudebního výrazu v ničem nezadají se setkáními příznivců té nejtvrdší hudby pro skutečné haury, můžete natrefit i na festival, který se odehrává v duchu tiché meditace. Pojďme se již ale nyní blíže podívat na dva z nich, o nichž se často mluví jako o těch vůbec nejznámějších. Každý z nich přitom reprezentuje jinou z rozšířených poloh japonských festivalů jako takových.

Sněžný festival v Sapporu

Každoroční festival sněhu se odehrává v pátém největším městě Japonska Sapporo pravidelně v průběhu února, a trvá týden. Jeho tradice sahá poměrně daleko do minulosti – první ročník se uskutečnil již roku 1950, kdy zde zdejší středoškolští studenti vlastními silami postavili několik rozměrných sněhových soch ve známém parku Odori.

Původně spontánní jednorázová akce se následně vyvinula do rozměrů, jimž by sami zakladatelé dnes nejspíše snad ani nevěřili. Rok co rok totiž Sněhový festival hostí na dva miliony diváků z celého světa.

Dnešní festival se koná na třech místech, přičemž ve hře zůstalo i jeho „rodiště“: právě zde tak narazíte na nejúctyhodnější exponáty – zhruba tucet soch, jež se tyčí do výše patnácti metrů a šíře ještě o deset metrů delší, ale i na stovky menších objektů ze sněhu a ledu, stejně jako například mnohé koncerty, jež nezřídka využívají některých soch jako doplňků vlastní pódiové show.

Takayama festival

Podobné proslulosti se těší i neméně vyhledávaný festival, jež se koná ve městě Takayama, ležícím v hornatém regionu Hida. O jeho významu svědčí mimo jiné i fakt, že je obvykle považován za jeden ze tří vůbec nejkrásnějších festivalů v celém Japonsku. Koná se v historické části města, a to dvakrát do roka – na jaře a na podzim. Jarní festival, probíhající v polovině dubna v historické jižní části města nese název Sanno, podzimní, jež se koná na druhé straně města je pak známý také jako Hachiman.

Hovořili-li jsme o tradici japonských festivalů jako velkolepých průvodech alegorických vozů a stovek kostýmovaných lidí, festival Takayama je právě jedním z nich, a do značné míry lze tvrdit, že mnohé z toho, co je považováno za esenci festivalů jako takových, si poprvé nejlépe vychutnáte právě zde. Fantaskní plavidla zde na své přídi nesou tzv. Karakuri, jež se staly jednou z ikon celé události – jde o jakési obdoby panenek, provedené nicméně v životní velikosti, a schopné pestrého rejstříku pohybů, díky kterým si každý návštěvník festivalu může vychutnat jejich nezřízený tanec, stejně jako mnohoznačné posunky.

>>> ZLEVNĚNÉ ZÁJEZDY DO JAPONSKA